O emeklilere büyük darbe! Bayram ikramiyeleri eksik yatacak

İsmail Sevinç, bayram ikramiyeleriyle ilgili önemli bir detayı vurgulayarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere bayram ikramiyelerinin 2-5 Nisan tarihleri arasında verileceğini duyurmuştu.

Sevinç, belirli emeklileri işaret ederek, 3 bin TL ikramiye alamayacaklarını açıkladı. Şu şekilde ifade etti:

“Emekli ikramiyesinde herkesin 3.000 lira beklememesi gerekiyor, bunu belirtmek gerekir. Herkes 3.000 lira alamıyor, bunu da net bir şekilde ifade edelim. 3.000 lira alamayacak olanlar arasında dul ve yetimler bulunuyor. Örneğin, bazı dul emekliler 2.250 lira, yetimler ise 750 lira alacaklar. Yani herkesin alacağı miktar 3.000 TL değil. Bu durumların da aslında düzenlenmesi gerekiyor.”

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ HANGİ GÜN YATACAK?

Emekli bayram ikramiyeleri, geçtiğimiz yıllarda tahsis numarasına göre yatırıldı. Emekli bayram ikramiyeleri maaş hesaplarına aktarılacak. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ayrıca ikramiyeden yararlanabilmek için başvuru yapmasına gerek bulunmuyor.

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı’nda ilk ödeme işlemleri, SSK emeklilerinden başlarken sırasıyla Bağ-Kur ve Emekli Sandığı aylıkları yatırılmıştı.
2024 yılında emekli ikramiyelerinin yatırılış günü tam olarak belli olmadı. Ödemeler üç gün içerisinde tamamlanacak.

EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDEMESİ İKİ FARKLI YÖNTEMLE SORGULANABİLİR

Emekli ikramiyesi ödemeleri başladıktan sonra emeklilerin şubeye giderek sorgulama yapmasına gerek bulunmuyor.

e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifresiyle sisteme giriş yapan emekliler sağ üst bölümde bulunan arama çubuğuna “ Emekliler için Bayram İkramiyesi ve Seyyanen Ödeme Sorgulama” yazarak SGK üzerinden ikramiyelerin yatıp yatmadığını kontrol edebilirler.

Emekliler ayrıca maaş aldıkları bankaların internet bankacılığı ve mobil uygulaması üzerinden ikramiyelerin yatıp yatmadığını sorgulayabilir.

EMEKLİLER İLE BERABER HAK SAHİPLERİ YARARLANACAK

16 milyon SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklisinin yanı sıra hak sahipleri de bayram ikramiyelerinden yararlanabiliyor.

Dul ve yetim maaşı alanlar, 65 yaş parası alanlar, şampiyon sporcular, gaziler, şehit yakınları, güvenlik korucuları, terörden zarar gören siviller, ölüm aylığı ve sürekli iş göremezlik geliri alanlar ve valize malullüğü aylığı alanlar ikramiye alabilecekler.

2024 RAMAZAN BAYRAMI TARİHLERİ

Ramazan ayının ardından üç günlük bayram tatili başlayacak. Dini günler, hicri takvime göre hesaplandığından miladi takvimde bir önceki yıla göre farklı tarihlere denk geliyor.

2024 yılında Ramazan Bayramı 10 Nisan’da başlayacak ve 12 Nisan tarihinde sona erecek.

Ramazan Bayramı 1. günü 10 Nisan Çarşamba

Ramazan Bayramı 2. günü 11 Nisan Perşembe

Ramazan Bayramı 3. günü 12 Nisan Cuma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x