İlgi arttı, Karadeniz’de konut fiyatları yükseldi

Rusların Akdeniz’e olan ilgisine benzer bir tablo Karadeniz’de yaşanıyor. Ortadoğulular son yıllarda Karadeniz’i yakın markaja alınca, bölgedeki konut fiyatları yükselişe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre bu yılın ilk iki ayında Samsun’da konut satışlarındaki artış yüzde 2’de kaldı.

YÜZDE 349’LUK ARTIŞ

Ancak bölgede en fazla konutun satıldığı kent olan Samsun’da, gayrimenkul değerleme platformu Endeksa’nın verilerine göre ise şubat sonu itibarıyla son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 62, son iki yılda ise yüzde 271 oranında arttı. Kentte 130 metrekarelik bir konutun ortalama satış fiyatı da 2 milyon 586 bin TL’yi buldu. TÜİK’e göre yılın iki ayında Artvin’de konut satışları yüzde 84 arttı. Artvin, bölgede konut satış oranının en yüksek olduğu kent oldu. Endeksa’nın verilerine göre kentte şubat sonu itibarıyla son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 100.58, son iki yılda ise yüzde 349.2 oranında yükseldi. Kentte 138 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı da 2 milyon 605 bin lirayı buldu. TÜİK’e göre Türkiye’nin en mutlu ili olan tanımlanan Sinop’ta ise Endeksa verilerinde konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 87.90, son iki yılda ise yüzde 375.98 oranında yükseldiği belirlendi. Böylece Sinop’ta 110 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 2 milyon 790 bin TL’yi buldu.

Kiralıkta Samsun, Trabzon Ordu öne çıktı

Gayrimenkul platformu Emlakjet’in verilerine göre, Karadeniz’de en fazla kiralık konut talebi Samsun, Trabzon ve Ordu’da oldu. Geçen ay Şubat 2023’e göre kiralık konut fiyatları Ordu’da yüzde 175, Samsun’da yüzde 122, Trabzon’da yüzde 100 yükseldi. Şubat 2023’e göre Karadeniz’de satılık konut ilanlarının yayında kalma süresi yüzde 9, kiralık konut ilanlarının da yüzde 21 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x